Historie Tribal tance

IMIX e-shop
Tribal Fusion styl břišních tanců.

Počátky stylu Tribal orientálního tance

Počátky Tribal stylu břišních tanců jsou přičítány paní Jamile Salimpour, „babičce Tribal tance“.

Jamila začala učit kompozici stylů břišního tance v roce 1949.

Její osnovy vycházely z pečlivého výzkumu tanců na Středním východě již od raného dětství.

Její nauka a styl břišního tance 60. let je základem současného břišního tance. V roce 1968, při příležitosti veletrhu Renaissance Pleasure Fair v Berkeley / USA, Jamila shodou okolností založila svou taneční skupinu Bal Anat (dnes nejstarší americká tribalová skupina).

Vytvořila cirkusem inspirovanou varietní show, kde mimo jiné představila alžírský tanec na vodní sklo, tanec hadů a mečů, tuniský tanec na hrnec a další. V mnoha ohledech je Bal Anat (ve volném překladu Tanec bohyně matky) první reprezentací stylu v historii břišního tance v tribal stylu.

Další významnou tváří Tribal tanců se stala JIll Parker, která se stala zakladatelkou skupiny Tribal Fusion Ultra Gypsy. Rozšířila název o předložku ATS a přidala nové pohyby, které vyústily ve styl, který dnes známe jako Tribal Fusion.  Koncept Tribal Fusion umožňoval individualizovanější interpretaci břišních tanců. V závislosti na osobním tanečním prostředí začali tanečníci spojovat prvky břišního tance se západními tanečními styly, jako jsou Flamenco, Contemporary Dance, Hip Hop a mnoho dalších. Tribal Fusion Bellydance jsou příkladem mezinárodně uznávaných profesionálů, jako jsou Rachel Brice, Mardi Love, Zoe Jakes, The Lady Fred a Samantha Emanuel. Nová provedení stylu se neustále vyvíjejí, Gothic Fusion (Ariellah), Burlesque Fusion a Urban Fusion (Heather Stants). Tyto styly také představují odlišnou estetiku než tradiční, původní tribal styl. Mají tendenci být minimalističtější a modernější povahy, na rozdíl od těžkých etnických šperků, mnoha vrstev kruhových sukní a čelenek, které byly symboly pro klasický Tribal styl.

Spojením moderního tance s prvky Tribal a nepřetržitá souhra napětí a povolování těla vyvažuje zemitou povahu břišního tance a poskytuje protiklad mezi ženským (jin) a mužským (yang).

Oblečení na Tribal

Dříve se považoval pouze jeden styl Tribal kostýmů za jedinečné představení tohoto stylu. Postupem času, co se tribal styl vyvíjel a byl dále ovlivňován výběrem hudby a osobitým přednesem různých tanečnic se vyvíjely i kostýmy a doplňky na Tribal. Nyní již Tribal tanečníci nosí i Flamenco sukně, některé vybírají do svých kostýmů peří, mušle a krajku. Kostýmy jsou často velmi propracované vrstvami látek,  starožitnými Tribal šperky z různých kultur, především kočovných kmenů z Pákistánu a Afghánistánu. Nepostradatelným prvkem jsou také ozdoby do vlasů a ozdoby těla, jako jsou tetování a piercing.

Moderní současný Tribal Fusion styl již bývá omezen na elegantní minimalistický styl kostýmů.

Na tento styl tance jsou nejčastěji používány zemité barvy, převažují černá, tmavě vínová,hnědá a tmavě zelená.

Doporučená hudba nejznámějších Tribal představitelů:

Beats Antique: https://www.youtube.com/watch?v=X8mZge8qfPA&list=PL94839FBA847C6317

Amon Tobin: https://www.youtube.com/watch?v=4GFw7N2BjEc

Článek vytvořil: www.imix-shop.cz

Kopírování textu je možné pouze při zanechání všech odkazů na stránky IMIX e-shop.

Fotografie podléhá licenci a není možné ji kopírovat.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*