Ovládá cukr vaši hlavu?

www.imix-natural.cz

Máte rádi sladkosti? Tak se mějte na pozoru! Nová studie, publikovaná v časopise The Journal of Alzheimer’s Research ukázala jejich velmi nepříznivý vliv na mentální funkce.

Vědci z Mayo Clinic sledovali 937 seniorů obou pohlaví (věkový průměr se pohyboval okolo osmdesáti let), kteří podstoupili testování kognitivních funkcí a poskytli detailní informace o složení své stravy.

Po čtyřech letech trvání studie došlo u 21 % lidí k úbytku kognitivních funkcí. Podrobná analýza ukázala, že tento pokles mentálních funkcí byl téměř dvakrát častější u těch, kdo jedli nejvíce rafinovaných sacharidů. Lidé s doporučeným příjmem sacharidů (50-60 % celkového energetického příjmu) neměli měřitelný pokles mentální výkonnosti.

Tento nežádoucí účinek byl způsoben nadměrnou konzumací jednoduchých (= sladkých) sacharidů a potravin s vysokým glykemickým indexem, které se metabolicky chovají jako čistý cukr (bílá mouka, bílá rýže, bramborové pyré apod.).

Komplexní sacharidy (celozrnné obiloviny, pečivo atp.) nebo sacharidy z ovoce a zeleniny (a také fytochemikálie) působí v přiměřeném množství na funkce mozku pozitivně. Například: červená řepa zvyšuje průtok krve mozkem, jahody, ostružiny, maliny, borůvky a moruše chrání mozek před vlivem volných radikálů nejlépe ze všech známých potravin, listová a košťálová zelenina pomáhá udržet dlouholetou mentální výkonnost a luteolin (v zelené paprice, špenátu, růžičkové kapustě, celeru a mrkvi) snižuje zánětlivost mozku.

Zdroj: www.magazinzdravi.cz– převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy.


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*